Jiří Sopko: Čas v obrazech & Jiří Kolář: Ostatky Ráje

18. dubna 2014

Jiří Sopko: Čas v obrazech

Kde? Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov
Kdy? 18.4. – 28.10.2014
Otevírací doba: denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00

Egon Schiele Art Centrum připravuje v Českém Krumlově výjimečnou expozici jednoho z nejvýznamnějších současných českých umělců – malíře, pedagoga, sochaře, restaurátora, grafika a kreslíře Jiřího Sopka.

Výstava nabídne návštěvníkům k prohlédnutí desítky obrazů, objektů, kreseb i gobelínů z průřezu celé tvorby Jiřího Sopka. Tento významný český umělec využívá ve své tvorbě jednoduchých výtvarných prostředků, kterými dosahuje silného vyjádření často velmi tragikomických pocitů z lidského života či různých paradoxů z moderní společnosti.

Rozmanitost tvorby Jiřího Sopka je velmi široká, během svého uměleckého života se soustředí pomocí svých děl na veškeré lidské aspekty – pestrost, něžnost, ubohost, nápaditost či zoufalství. V mnoha svých dílech využívá přítomnost humoru i zoufalství, čímž je často řazen do prostředí české grotesky. Na konci osmdesátých let se jeho umělecká činnost výrazně zjednodušila, přičemž umělec koncentruje většinu napětí ve své tvorbě do výrazné barevnosti a jeho projev je postupně více introvertnější. Jedinečná expozice bude pro všechny návštěvníky připravena až do podzimu, tvoří tak ideální příležitost ke shlédnutí tvorby jednoho z nejvšestrannějších žijících českých umělců.

Souběžně s výstavou Jiřího Sopka pořádá českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum rozsáhlou expozici významného a proslulého českého umělce Jiřího Koláře s názvem Ostatky Ráje. Touto akcí se zároveň slaví a připomíná sté výročí od Kolářova narození.

Návštěvníkům jsou k prohlédnutí připraveny různorodé umělecké díla z celého spektra umělcovy bohaté experimentální tvorby. Jde zejména o koláže, umělecké objekty a poezii.

Jiří Kolář patří k mezinárodně nejuznávanějším českým umělcům. Za války byl spoluzakladatelem slavné Skupiny 42 a během padesátých let byl dokonce vězněn za kritiku komunistického režimu. Byl také rakousko-uherským rodákem a z tohoto důvodu bude po celou dobu trvání expozice doplňovat jeho umělecká díla výstava obrazů rakouského malíře Guntera Damische s názvem Kosmologie.