Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout

17. dubna 2014

Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout

Kdy? 17.4.2014 - 31.7.2014
Kde? Valdštejnská jízdárna Pražského hradu
Otevírací doba: denně od 10 do 19 hodin

Valdštejnská jízdárna Pražského hradu představuje doposud největší expozici založenou na díle a tvorbě výtvarného umělce a grafika Bohuslava Reynka. Výstavu organizuje a pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Nadačním fondem Richarda Fuxy, Galerií Zdeňka Sklenáře a Nadací Reynek.

Po pompézním otevření expozice nabízí Jízdárna návštěvníkům unikátní možnost shlédnout rozsáhlé ukázky z celoživotní tvorby tohoto jedinečného umělce. Bohuslav Reynek spadal do kategorie lidí, kteří spojovali několik uměleckých činností dohromady, přičemž v jeho případě šlo zejména o grafiku, poezii a literátní překlady.

Expozice názorně prezentuje plynulý umělecký růst Reynka, který byl neobyčejně konzistentní a soustředěný a to i přes často velmi komplikované okolnosti, mezi které patřily sociální a politické převraty či vystěhování z domovského statku nacisty.

Po tomto období se Reynek i se svou rodinou uchýlil ve Staré Říši u Florianů, což byl tiskařský rod, jenž poskytl celé umělcově rodině azyl a také klid na malířovu tvorbu a práci v období jeho dozrávání. Největší vliv měl na něj jednoznačně patriarcha Josef Florian. Nucenou izolaci a úplné znemožnění cestování po roce 1948 Reynek využil pro zvýšení koncentrace na svoji činnost, kde nebyl ve svém uměleckém "vesmíru" ničím omezován.